Mycie auta

Samochód to inwestycja na wiele lat i jeśli chcemy, by dobrze nam służył, należy o niego odpowiednio dbać. Oczywiście oprócz przeglądów i wymiany opon, trzeba zwracać uwagę na samą estetykę pojazdu. Regularne mycie samochodu powinno wejść w nawyk każdemu kierowcy. Nie tylko przy okazji niedzielnych odwiedzin u teściów czy rzadkich wyjazdów służbowych. Dodatkowo takie działania, pomogą nam utrzymać lakier, czyli najbardziej zewnętrzną powłokę, w nienagannym stanie. 

Mycie samochodu, czyli jak zrobić to dobrze 

Istnieje kilka sposobów na umycie auta, a każdy z nich ma swoje wady i zalety. W zależności od naszych preferencji, umiejętności i czasu powinniśmy zdecydować się na takie rozwiązanie, które będzie dla nas najlepsze.

Myjnie automatyczne są niewątpliwie idealnym rozwiązaniem dla tych z nas, dla których liczy się każda minuta. Specjalnie uregulowane szczotki i ciśnienie, nie zapewnią jednak dotarcia do najtrudniejszych zabrudzeń w głębokich zakamarkach. Wiele z nich może zostać po prostu pominiętych, gdyż taka maszyna sama nie ma możliwości dostrzeżenia ich. Jeśli jednak, nie zależy nam na aż tak dokładnym myciu samochodu, to będzie to dobra opcja, nie wymagająca naszego zaangażowania. Należy jednak pamiętać, że nie wszędzie znajdziemy takie myjnie, szczególnie w mniejszych miasteczkach.

Kolejnym sposobem na utrzymanie dobrego wyglądu naszego pojazdu jest skorzystanie z myjni bezdotykowej ręcznej. Jednak warto zaznaczyć, że pomimo iż mamy większą kontrolę nad ciśnieniem wody i tym, gdzie jej strumień pada – wymaga to po prostu umiejętności oraz siły. Posługując się taką lancą, należy wystrzegać się zbytniego nacisku na elementy uszkodzone lub świeżo malowane w celu uniknięcia mechanicznego uszkodzenia. Dodatkowo należy pamiętać, że każdy etap mycia ogranicza nas czasem, co jest związane z oszczędnością wody. Niewprawieni kierowcy mogą mieć z tym jednak problem, jeśli skupią się na dotarciu do wszelkich elementów swojego samochodu.

Największą kontrolę podczas mycia samochodu zachowamy jednak, gdy sami chwycimy w dłoń gąbkę i zajmiemy się naszym pojazdem. Jest to rozwiązanie, które wymaga od nas pewnego nakładu pracy fizycznej oraz czasu. Co nie zmienia faktu, że właśnie wtedy możemy być najbardziej zadowoleni z efektu końcowego. Osiągamy go m. in. dlatego, że używamy materiałów, do których mamy pewność, że nie porysują karoserii. Docieramy we wszystkie drobne uszczelki bez używania nadmiaru wody, która mogłaby bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Jak samemu umyć swoje auto? 

Zawsze powinno się mieć na uwadze, by przed przystąpieniem do pracy poczynić odpowiednie przygotowania. Należy zaopatrzyć się w specjalistyczny preparat, gdyż sam płyn do naczyń może być niewystarczający. Specjaliści rekomendują by używać do tego typu zabiegów szamponów z woskiem, gdyż dzięki swoim wielowymiarowym właściwościom, są w stanie poradzić sobie z większością uciążliwych zabrudzeń. Można też użyć zwykłego szamponu bez wosku lub takiego z osuszaczem. Do mycia samochodu potrzebujemy dwóch wiader – w jednym mieszamy preparat z wodą w takich proporcjach w jakich podaje producent na opakowaniu, natomiast w drugim wlewamy czystą wodę, w której będziemy płukać gąbkę. Powinna być ona chłonna i miękka, by zminimalizować powstawanie zarysowań. Istotne jest, by płukać ją po każdym myciu jednej partii naszego samochodu, gdyż mogą osiąść w niej zanieczyszczenia w postaci piasku. Z dodatkowych sprzętów możemy użyć ściągaczki do wody by uniknąć brzydkich zacieków oraz rękawiczek, by ochronić dłonie przed działaniem wody i chemicznego preparatu. Gdy już poczynimy odpowiednie przygotowania, możemy przejść do samego procesu mycia samochodu.

Pierwszym krokiem jaki należy wykonać jest wstępne opłukanie całego samochodu, najlepiej pod ciśnieniem. W ten sposób łatwo można pozbyć się większych zanieczyszczeń, np. zaschniętego błota.

Następnie zaczynamy mycie od samej góry i kierujemy się partiami do dołu. Po każdym umyciu, można spłukać daną część samochodu. Dzięki temu będziemy mogli skupić się na poszczególnych, drobnych elementach auta, bez zamartwiania się, że piana i preparat narobią więcej szkód i niekorzystnie wyglądających plam na naszej karoserii.

Należy się upewnić, że miejsca takie jak progi wewnętrzne, czy też klapka od otworu paliwa są przez nas dokładnie umyte. Powinniśmy zwracać również uwagę na miejsca przy wycieraczkach, by nie pozostawiały później zabrudzeń na przedniej szybie.

Ostatnim krokiem po spłukaniu auta świeżą wodą, powinno być zebranie jej nadmiaru, by zapobiec powstawaniu smug. Można to zrobić za pomocą już wcześniej wymienionej ściągaczki lub też miękkiej ściereczki z mikrofibry.

Jak to jest z zimowym myciem auta? 

Kierowcy przez cały rok zmagają się z różnego typu zabrudzeniami, które potrafią uprzykrzać życie nawet najbardziej cierpliwym osobom. Jeśli jakiś samochód stoi przez większość czasu na dworze, to w okresie wiosennym może zostać zaatakowany przez lepkie pyłki z drzew. Zostawiają one ciężkie i klejące plamy. Tak samo wszechobecne owady, które świetnie potrafią wpasować się w przednią szybę naszego auta, jednak niekoniecznie stanowią element przyrody, który pragniemy tam podziwiać. Z tymi zabrudzeniami jednak łatwiej sobie poradzić, ponieważ nie ogranicza nas temperatura.

Mycie auta w zimie jest jednak kluczowe, jeśli zależy nam na utrzymaniu dobrej kondycji lakieru. Należy jednak zachować większą ostrożność i pamiętać o kilku bardzo ważnych szczegółach. Przede wszystkim, nie myjemy auta, gdy na dworze panują minusowe temperatury. Woda pokrywająca powierzchnię takiego samochodu może stworzyć cienką zamarzniętą barierę. To z kolei może prowadzić do mikrouszkodzeń karoserii. Przed myciem warto zabezpieczyć zamki, np. taśmą izolacyjną, by nie uległy one uszkodzeniom. Nie wolno również pominąć bardzo ważnego kroku, jakim jest wstępne opłukanie samochodu. W zimie na ulicach rozsypywany jest piasek lub sól, a jeśli ich nie usuniemy już na początku, będziemy je rozcierać gąbką, powodując tym samym drobne rysy. Po całym procesie mycia samochodu należy wytrzeć go do sucha i pamiętać przy tym o wszystkich drobnych uszczelkach. Pozostawienie ich mokrych, może doprowadzić do ich poważnego uszkodzenia.

Mycie parowe samochodu – jak to działa? 

Dobrym rozwiązaniem może być czyszczenie samochodu za pomocą pary wodnej. To niezwykle ekologiczne rozwiązanie, gdyż zużywamy w tym procesie znacznie mniej wody. Jest to usługa wykonywana w specjalistycznych miejscach i nie nadaje się do większych i cięższych zabrudzeń, jednakże jest ona znacznie dokładniejsza od standardowych metod mycia, w których główną rolę pełnią gąbki czy szczotki. Sam proces nie jest zbyt skomplikowany, gdyż lancę z taką parą wodną kieruje się na poszczególne elementy samochodu i podziwia się efekt lśniącej karoserii. Strumień takiej pary wodnej zawiera mniej chemicznych preparatów, więc jest to także zdrowsze rozwiązanie dla środowiska.

Pytania i odpowiedzi 

Dlaczego nie warto myć samochodu płynem do naczyń?  
Ponieważ może on powodować matowanie lakieru.

Jaka jest różnica między preparatami do mycia z woskiem i bez? 
Preparaty z woskiem o wiele lepiej radzą sobie z większymi i cięższymi zabrudzeniami.

Czy można umyć samochód na własnym podwórku? 
Można, jeśli posiada się odpowiednie podłoże, czyli takie które odprowadzi wodę do kanalizacji. Jeśli takiego nie posiadamy, straż miejska może wystawić mandat.

Czy mycie auta w myjni samochodowej może być niehigieniczne? 
Może, ponieważ nie mamy pewności czy na szczotkach nie został brud i osady, które zaszkodzą naszej karoserii.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne