Strona głównaCzyszczenie autaBrudna podsufitka - jak się za nią zabrać?

Brudna podsufitka – jak się za nią zabrać?

Każdy posiadacz samochodu ma pewien poziom tolerancji jeśli chodzi o czystość wnętrza swojego samochodu. Dla jednych kilka drobinek kurzu na desce rozdzielczej jest wystarczającym powodem, aby chwycić za środki czyszczące i doprowadzić pupila do stanu idealnego. Dla innych problem zaczyna się, gdy już nie ma miejsca na składowanie kolejnych rzeczy. W obu przypadkach jednak dochodzi do momentu, w którym zauważamy, że nasz pojazd wymaga nieco troski. Dbanie o zewnętrzny wygląd auta nie należy do zbyt skomplikowanych jeśli chodzi o codzienne użytkowanie. Kilka monet i pięć minut poświęcone na myjni ręcznej wystarczy, aby odświeżyć wygląd samochodu. Trochę więcej problemów nastręcza z pewnością czyszczenie wnętrza samochodu. W zasadzie każdy element tapicerki i kokpitu posiada dedykowane kosmetyki, które pozwalają dobrze i skutecznie poradzić sobie z zabrudzeniami na tych elementach. Również we wnętrzu samochodu znajdziemy kilka różnych powierzchni i materiałów, które nie mogą być czyszczone jednym środkiem chemicznym. Kolejnym utrudnieniem są z pewnością zakamarki pomiędzy siedzeniami, tunelem środkowym i na podszybiu.

Podsufitka samochodowa – mistrz kamuflażu

W procesie czyszczenia wnętrza samochodu bardzo często koncentrujemy się na desce rozdzielczej, siedzeniach czy dywanikach. Jak często zwracamy jednak uwagę na stan podsufitki? Niejednokrotnie wręcz zapominamy, że ona tam jest, a po bliższych oględzinach może się okazać, że wymaga takiej samej, jeśli nawet nie większej troski niż pozostałe części auta. W znakomitej większości wypadków ta część tapicerki wykonana jest z jasnego materiału, który bardzo łatwo ubrudzić nawet nieświadomie, wsiadając czy wysiadając z pojazdu. Najbardziej newralgiczne punkty to zatem miejsca przy drzwiach samochodu. Z pewnością znajdziemy tam drobne zabrudzenia, na które zwykle nie zwracamy uwagi. Często pojawiają się one po wizytach u mechanika, bądź gdy sami dłubiemy przy naszym pacjencie. Wówczas łatwo o pozostawienie czarnego odcisku palca na jasnej tkaninie. Warto też tu wspomnieć o problemie wilgoci. Jeżeli nie wietrzymy naszego samochodu lub rzadko czyścimy dywaniki i wycieraczki to prędzej czy później pojawi się ona w naszym pojeździe i elementem który najbardziej wskutek tego ucierpi będzie właśnie podsufitka. Wiadomo jednak, że jest ona bardzo newralgicznym punktem samochodu, wobec tego – jak należy się zabrać do jej wyczyszczenia?

Czyszczenie podsufitki, jak i czym?

Na samym początku warto zająć się tym jak w ogóle zbudowana jest ta część samochodu. Tutaj można wyróżnić dwa sposoby montowania podsufitek przez producentów. Pierwszy z nich polega na przytwierdzeniu materiału bezpośrednio do tapicerowanego elementu. Tego typu rozwiązanie jest zdecydowanie łatwiejsze do wyczyszczenia. Drugi sposób polega na umieszczeniu pomiędzy materiałem a karoserią cienkiej pianki, która poprawia wygłuszenie oraz estetykę wykonania. Oba rozwiązania są trwałe i nawet używanie odkurzacza piorącego nie jest problemem. Jednak należy tu zaznaczyć, że w starszych samochodach pianka mogła już utracić swoje właściwości i zastosowanie odkurzacza czy nadmierne namaczanie powierzchni może skończyć się oderwaniem materiału i koniecznością wizyty u tapicera celem zainstalowania nowej podsufitki. W tym momencie przechodzimy do meritum sprawy, czyli do tego jak samemu wyczyścić ją w taki sposób, aby uniknąć powyższego scenariusza.

Co będzie na potrzebne? Należy przede wszystkim zaopatrzyć się w odkurzacz. Może być piorący jeśli posiadamy takowy, albo mamy możliwość pożyczenia. Jednak zwykły domowy, bądź samochodowy też zda egzamin. Ten drugi zwłaszcza w przypadku, gdy nie chcemy ryzykować odklejenia materiału, gdyż ma mniejszą siłę ssania. Większość współczesnych odkurzaczy jest przystosowana do pracy na mokro, wystarczy więc mieć odpowiednią ssawkę do prania tapicerki, oraz szczelinową do wyczyszczenia trudno dostępnych miejsc. Nie można oczywiście zapomnieć o ściereczkach z mikrofibry oraz miękkiej gąbce.

Czyszczenie podsufitki warto rozpocząć od odkurzenia całej powierzchni, może się bowiem okazać że okropnie wyglądające zabrudzenie było jedynie powierzchowne i odkurzacz bez problemu sobie z nim poradzi. Tu zaznaczmy, że wyrobienie sobie nawyku regularnego odkurzania podsufitki z pewnością korzystne wpłynie na jej kondycję. Co jednak jeśli pomimo tego na materiale nadal widnieją plamy?

Jak przeprowadzić pranie podsufitki?

Przede wszystkim należy się zaopatrzyć w płyn do prania tapicerki – najlepiej w sprayu. Co prawda tego typu preparaty są też dostępne w formie pianki, jednak ich równomierne nałożenie jest bardzo trudne i efekt końcowy może być opłakany. Całą podsufitkę należy delikatnie spryskać preparatem. Nie chodzi tu o namoczenie jej, gdyż może się to zakończyć odklejeniem materiału. Następnie przy pomocy ściereczki z mikrofibry lub miękkiej szczotki czy gąbki, wetrzeć go dokładnie na całej powierzchni. Uwaga! Nie należy używać tu twardych szczotek, gdyż może dojść do zmechacenia tkaniny. Dobrym pomysłem będzie wcześniejsze wypróbowanie preparatu na niewielkiej i mało widocznej powierzchni, aby zobaczyć jak reaguje na tego typu zabiegi. Należy cały proces przeprowadzać od tyłu samochodu i przesuwać się do przodu. Staramy się też nie rozcierać brudu na czyste miejsca, aby nie pogorszyć wyglądu materiału.

Oczywiście jeżeli nie chcemy ryzykować, możemy zdecydować się na zlecenie prania podsufitki profesjonalistom. Wówczas mamy pewność, że wszystko zostanie przeprowadzone we właściwy sposób i nasz samochód odzyska świeży wygląd.

Czym wyczyścić tapicerkę w samochodzie?

  • Na rynku znajdziemy mnóstwo preparatów do czyszczenia tapicerki samochodowej. Oczywiście innych będziemy używać do czyszczenia materiałowej, niż skórzanej. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup trzeba zapoznać się ze sposobem ich aplikowania i upewnić się, że mamy odpowiedni sprzęt i warunki, aby ich prawidłowo używać. Warto też spróbować domowych metod takich jako woda z mydłem, które w wielu przypadkach są wystarczające do usunięcia niegroźnych zabrudzeń.

Czy można używać odkurzacza piorącego do czyszczenia podsufitki?

  • Owszem, należy jednak wziąć pod uwagę wiek samochodu, gdyż starsze z nich mogą źle  znieść taki zabieg. Nowe auta można śmiało potraktować takim sprzętem.

Ile kosztuje pranie podsufitki?

  • Jeżeli zdecydujemy się sami przeprowadzić ten zabieg, koszty nie będą zbyt wysokie i zamkną się w kilkudziesięciu złotych, ale zakupione środki możemy wykorzystać przy kolejnym czyszczeniu. Natomiast firmy car detailingowe za podobną usługę policzą sobie co najmniej 50 złotych, w zależności od tego jakich używają preparatów, oraz od skali zabrudzeń.

Jak często należy czyścić podsufitkę?

  • Specjaliści doradzają, aby robić to przynajmniej dwa lub 3 razy w roku. Trzeba pamiętać, że jest to część samochodu narażona na sporo zabrudzeń. Oprócz tych związanych z nieostrożnością przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdu, trzeba pamiętać o dymie papierosowym, oparach z kawy itd. Warto więc ją wyczyścić chociażby dla usunięcia przykrego zapachu z auta.

Co jeżeli w czasie czyszczenia podsufitki materiał odklei się?

  • Niestety w takim wypadku nie możemy już nic zrobić. Konieczna będzie renowacja lub wymiana całej podsufitki.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne