Kobiety pytane o to na co zwracają uwagę przy pierwszym spotkaniu z mężczyzną, często odpowiadają, że na buty. Jeżeli delikwent przyjdzie na spotkanie w zadbanych, najlepiej eleganckich i wypastowanych butach to z pewnością dobrze o nim świadczy. Jeżeli wybieramy się gdziekolwiek w zaniedbanym obuwiu, w pewien sposób okazujemy brak szacunku i lekceważenie tym, do których się wybieramy. Warto więc zwrócić uwagę na stan naszych butów. Często zaś mawia się, że tę rolę w świecie motoryzacji pełnią koła. Często są one dumą właścicieli samochodów, którzy starają się w ten sposób spersonalizować swoje pojazdy, albo podkreślić ich oryginalny stan. Bywa, że właśnie felgi stanowią nawet połowę wartości samochodu, zwłaszcza gdy mówimy o starszych modelach. Niestety są też one narażone na mnóstwo niebezpieczeństw. Zaczynając od nierówności na drodze, które przecież są nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu, poprzez krawężniki, aż do osadów z asfaltu i klocków hamulcowych. Te pierwsze szczególnie mocno potrafią dać się we znaki posiadaczom kół o rozmiarze powyżej 17 cali. Krawężniki są z kolei postrachem każdego mieszczucha, gdyż mają przedziwną tendencję do wyrastania tam, gdzie zaledwie przed sekundą była zupełnie gładka nawierzchnia. Osady z asfaltu i klocków hamulcowych są szczególnie niebezpieczne, gdyż jeżeli zaniedbamy ich usuwanie, może się okazać, że trzeba będzie potem szlifować i lakierować koła na nowo. Co należy robić, aby zapobiec takim sytuacjom? Rozważymy to osobno dla felg stalowych i aluminiowych.
Rdzawi twardziele – czyszczenie felg stalowych
Zacznijmy od tego jak dbać o felgi, które stanowią z pewnością o wiele liczniejszą grupę. Stal sama w sobie jest trwała, natomiast bardzo podatna na korozję, która znacząco redukuje jej właściwości, nie wspominając o estetyce. Dodajmy do tego fakt, że większość tego typu kół jest przykryte dodatkowo kołpakami, pod którymi zbiera się kurz, wszelkiego rodzaju osady i błoto. W ten sposób otrzymujemy doskonałą receptę na wyniszczenie stali. Dodatkowo stalówki po ewentualnym wgnieceniu są stosunkowo łatwe w naprawie, niestety każda tego typu ingerencja powoduje zwiększanie plastyczności materiału co prowadzi do tego, że kolejne spotkanie z nierównością bądź krawężnikiem może doprowadzić do jeszcze gorszych szkód. Z pewnością na ich korzyść przemawia cena, która pozwala bez żalu rozstać się ze zniszczonymi elementami. Wspomniana podatność na korozję nie ułatwia właścicielom utrzymania ich we właściwej kondycji. Trzeba bowiem pamiętać, że każde mycie musi się wiązać z ochroną stali przed niszczycielskim działaniem chemii i wody.
Od czego więc zacząć czyszczenie felg stalowych? Pierwszą zasadą jest tutaj dokładność, a żeby można było dokładnie umyć taką felgę, najpierw należy zdjąć kołpaki. To zazwyczaj nie jest trudne i nawet na myjni bezdotykowej można śmiało się o to pokusić. W innym wypadku mycie ma wątpliwy sens.
Tu pojawia się kolejny problem. Myjki ręczne nie pozwalają dotrzeć w każdy zakamarek, więc ich używanie zawsze będzie trochę prowizorką. Najlepiej zrobić to w domu, przy użyciu odpowiedniego preparatu oraz gąbki, bądź miękkiej szczotki. Tak, miękkiej, gdyż twarda może porysować powierzchnię i zapoczątkować ognisko korozji. Warto też zaopatrzyć się w małą szczoteczkę do czyszczenia trudno dostępnych miejsc.
Jeżeli chodzi o preparat do czyszczenia felg, którego powinniśmy używać to warto rozejrzeć się za środkiem, który posiada odczyn neutralny. Taki z pewnością nie uszkodzi stali. W wypadku trudniejszych zabrudzeń można sięgnąć po środki kwasowe, ale wcześniej trzeba się upewnić, że nie narobią więcej szkód niż pożytku.
W tym wszystkim bardzo istotna jest regularność. Można sobie zaplanować, powiedzmy, dwutygodniowe interwały pomiędzy czyszczeniem felg. Dzięki temu nie ryzykujemy zbytniego nagromadzenia brudu, a jednocześnie nie nadużywamy chemii i wody, które ostatecznie mogą również im zaszkodzić.
Piękne, ale wymagające – czyszczenie alufelg
Czyszczenie felg aluminiowych jest bardzo rozległym tematem, miedzy innymi dlatego, że mamy ich wiele rodzajów i wzorów. Wobec tego istnieje też wiele środków do czyszczenia felg oraz metod, które możemy zastosować. Więc czym wyczyścic alufelgi?
W przypadku alkoholu, benzyny, czy innych środków na bazie kwasów trzeba bardzo uważać, gdyż mogą uszkodzić lakierowane powierzchnie. Podobnie jest ze stosowaniem ich na polerowane aluminium.
Automatyczna myjnia samochodowa też może okazać się niezbyt dobrym pomysłem. Wiele z nich korzysta z mocnych środków chemicznych oraz twardych szczotek, które w takim zestawieniu są bardzo niebezpieczne dla alufelg. Zanim więc skorzystamy z takiej usługi warto zapytać pracowników o stosowane preparaty oraz sprawdzić jakich używają szczotek.
W wypadku zabrudzeń takich jak smoła, czy pył z klocków hamulcowych, zaleca się używanie specjalistycznych środków do czyszczenia felg, które zapobiegają powstawaniu plam na ich powierzchni. Niektórzy używają do tego celu chociażby płynów do mycia silnika, jednak istnieje ryzyko, że po takim zabiegu felgi zmatowieją. Wbrew pozorom , bardzo skutecznym rozwiązaniem okazuje się być zwykły szampon do mycia samochodu, jednak stosowany regularnie. Częste mycie zapobiega bowiem powstawaniu warstwy pyłu, która długo nieusuwana może nawet wymagać konieczności regeneracji u specjalisty.
Używanie myjki ciśnieniowej, odwrotnie niż w wypadku felg stalowych, jest wysoce skuteczne i pozwala bardzo dokładnie wyczyścić koła z brudu i nalotu. Musimy jedynie zwracać uwagę na to, aby nie kierować strumienia bezpośrednio na miejsca, w których zauważymy odpryski lakieru, gdyż możemy pogorszyć sprawę.
Po myciu dobrze jest też nawoskować koła, nawet zwykłym woskiem do karoserii, aby zabezpieczyć je przed przyleganiem brudu, a przez to ułatwić sobie zadanie na przyszłość.
Felgi polerowane można zaliczyć do kategorii specjalnej troski. Najlepiej myć je co tydzień. Od czasu do czasu będą też wymagać polerki i nabłyszczania z powodu powstałych rys.
Czyszczenie felg – kilka zasad do zapamiętania
- Nie należy myć felg bezpośrednio po jeździe samochodem, gdyż mają tendencję do szybkiego nagrzewania się i zimna woda może uszkodzić lakier.
- Staramy się dobrze spłukiwać chemikalia, ponieważ pozostawione na powierzchni mogą utworzyć plamy.
- Czyszczenie alufelg i stalówek musi być czynnością regularną, aby osiągnąć dobry efekt.
- Zbyt długie pozostawianie na felgach osadu z asfaltu i klocków samochodowych może prowadzić do stałych uszkodzeń.
- Najważniejsza – koła to bardzo istotny element w samochodzie, stanowiący o naszym bezpieczeństwie, więc nie można sobie pozwolić na zaniedbania w trosce o nie.
Jakie są polecane środki do czyszczenia felg?
- Większość specjalistów zaleca stosowanie kosmetyków o odczynie neutralnym, które nie są szkodliwe dla kół. Preparaty kwasowe należy stosować zgodnie z zaleceniami i skrupulatnie spłukiwać, aby nie uszkodzić mytej powierzchni.
Czym wyczyścić felgi aluminiowe?
- Używamy do tego gąbki i szczotki z miękkim włosiem. Skuteczna jest też myjka ciśnieniowa. Jeżeli chodzi o chemię, to wystarczający może być nawet zwykły szampon, jeżeli pamiętamy o regularnym myciu.
Czyszczenie felg – jak często?
- Najważniejsza jest tu regularność, gdyż zapobiega to gromadzeniu się brudu. Rozsądnym interwałem pomiędzy zabiegami są dwa tygodnie.
Jak czyścić felgi stalowe?
- Trzeba zdjąć kołpaki, jeżeli takowe posiadamy. Najlepiej zrobić to w domu, bardzo dokładnie. Nie wolno przesadzać z częstotliwością, aby nie narażać ich na powstawanie korozji.