Strona głównaCzyszczenie autaNie bój się mycia silnika!

Nie bój się mycia silnika!

Większość kierowców bardzo poważnie traktuje dbanie o swoje samochody. Szczególne natężenie motoryzacyjnych czyściochów możemy zaobserwować w okresach przedświątecznych, gdy kilometrowe kolejki do myjni są wspaniałą okazją do spędzania czasu w gronie innych entuzjastów motoryzacji, dzielenia się doświadczeniami oraz umożliwianie towarzyszkom życie przeprowadzania przedświątecznych porządków bez nerwów. Sprzątamy także wnętrza naszych samochodów, odkurzamy bagażnik. Natomiast nieco po macoszemu traktowana jest komora silnika jak i samo serce naszego pojazdu. Warto się zastanowić nad tym dlaczego dochodzi do takiej sytuacji. Przede wszystkim wiele osób uważa, że najzwyczajniej na świecie nie należy tego robić, bo może to uszkodzić silnik, co jest po części prawdą. Bowiem może do takiej sytuacji dojść gdy nie mamy podstawowej wiedzy na temat tego jak takie czyszczenie przeprowadzić. Pojawił się więc mit, że nie można samodzielnie tego zrobić. Dla wielu sam proces kojarzy się z nieuczciwymi handlarzami samochodów, którzy próbuję w ten sposób ukryć agonalny stan samochodu. Postaramy się więc przyjrzeć temu jak poprawnie i bezpiecznie umyć komorę i sam silnik w naszych pojazdach.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Oczywiście, żeby przystąpić do mycia silnika musimy zadbać o kilka rzeczy. W związku z tym, że jest to jeden z najważniejszych elementów samochodu trzeba to zrobić umiejętnie. Warto tu zapoznać się z wytycznymi producentów i specjalistów. Oczywistym wydaje się, że każdy elektroniczny element mechanizmu wymaga zabezpieczenia. Jeżeli jest ich zbyt wiele, warto zastanowić się nad powierzeniem tej pracy specjalistom. Wbrew pozorom nie jest to łatwe, gdyż niektóre silniki są trudnym zadaniem nawet dla profesjonalistów i trzeba będzie poszukać kogoś naprawdę dobrego.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę? Silnik samochodowy jest pokryty resztkami smarów i olejów, które są bardzo toksyczne, wobec czego nie powinniśmy myć go w ogrodzie czy innym miejscu, które może być niebezpieczne dla ludzi czy zwierząt. Dobrze, gdy możemy skorzystać z garażu, który jest wyposażony w odpływ wody lub innego miejsca tego typu. Pamiętajmy też o tym, że nie każda myjnia zezwala na mycie silników, warto więc zapoznać się z regulaminem, aby uniknąć ewentualnej kary.

Zrób to sam

Jak już wcześniej zostało ustalone powinniśmy najpierw przejrzeć książkę serwisową lub internet w poszukiwaniu informacji na temat naszego samochodu. Szczególnie powinny interesować nas miejsca, które są newralgiczne i powinniśmy je zabezpieczyć przy użyciu folii lub taśmy. Dopiero gdy będziemy pewni, że się to udało możemy przejść dalej.

Tu pojawia się pytanie jakich preparatów powinniśmy użyć do mycia silnika samochodowego? Przede wszystkim przyda się myjka ciśnieniowa. Może być też zwykły wąż ogrodowy, ważne jest jednak aby w obu wypadkach była możliwość regulowania strumienia wody, gdyż nie powinno się traktować silnika zwartym strumieniem, ale raczej opłukiwać go delikatnie. Podczas mycia musimy też zwracać szczególną uwagę na wszelkie elementy gumowe i kable, które mogą ulec zniszczeniu pod naporem wody. Jeżeli chodzi o chemię do czyszczenia powinniśmy się zaopatrzyć w dobre jakościowo produkty. Nie są one drogie, więc warto zainwestować trochę więcej, aby zawarta w nich chemia nie spowodowała żadnych uszkodzeń. Używanie zwykłej chemii domowej można określić jako ryzykowne posunięcie, gdyż niektóre płyny i środki mogą okazać się zbyt żrące.

Generalnie występują dwa rodzaje preparatów służących do mycia silników. Pierwsze zakładają nałożenia, a potem spłukania wodą. Drugie są wiele bezpieczniejsze, gdyż nakładamy je na silnik, a potem wycieramy na sucho. Dzięki temu nie ryzykujemy zalania części elektronicznych oraz zniszczenia gum i kabli. Jeżeli chodzi o mycie komory silnika w warunkach domowych to metoda czyszczenia na sucho jest bardziej rekomendowana. Jednocześnie warto zaznaczyć, że próba dokonania tego tylko przy pomocy wody będzie zupełnie nieskuteczna i może jedynie wyrządzić szkody. Zaschnięty olej czy smar nie jest możliwy do usunięcia inaczej jak przy użyciu odpowiedniej chemii. Jeżeli jednak przymierzamy się do usuwania tego typu zabrudzeń musimy zaplanować jak później uprzątnąć pozostałości tego procesu.

Czego należy się wystrzegać i o czym pamiętać?

  • Przede wszystkim mycie silnika wiąże się z pozostawaniem wody w zakamarkach mechanizmu, a przez to podatnością na występowanie korozji. Jak temu zapobiec? Pozostawienie otwartej komory silnika w słoneczny dzień na pewno przyśpieszy proces schnięcia. Dobrą praktyką jest stosowane przez specjalistów suszenie komory przy użyciu sprężonego powietrza, co pozwala na mechaniczne wydmuchanie zalegającej cieczy oraz detergentów z najbardziej ukrytych zakamarków.
  • Równie istotne jest to, aby silnik myć zawsze gdy jest zimny. W innym wypadku możemy doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Trzeba również uważać, aby do mycia nie używać gorącej wody.
  • Cały proces trzeba rozpocząć od odłączenia akumulatora, a nawet jego wyciągnięcia w razie potrzeby. Podobnie sprawa ma się z alternatorem, do którego w żadnym wypadku nie może dostać się woda.
  • Jeżeli nasz plan obejmuje również umycie silnika od spodu musimy poczynić kilka dodatkowych przygotowań. Nie poleca się mycia spodu silnika przy użyciu zwykłego podnośnika, gdyż istnieje ryzyko, że zrobimy sobie krzywdę. Do tego celu najlepszy byłby garaż z tunelem wyposażonym w odpływ ścieków. Ewentualnie można spróbować na podnośniku warsztatowym, trzeba się jednak liczyć z tym, że odpryskująca chemia i pozostałości oleju zabrudzą wszystko w promieniu kilku metrów i będzie nas czekało gruntowne sprzątanie całego pomieszczenia. Jeżeli już o tym mowa, to zaleca się korzystanie z okularów ochronnych, aby nie uszkodzić sobie wzroku.

Podsumowując, mycie silnika jest jak najbardziej w zasięgu każdego. Wymaga to jednak wiedzy jak to zrobić bezpiecznie, bez szkód dla nas samych, środowiska jak i naszego pojazdu. Kluczowym wydaje się tu używanie dobrej jakości chemii, dedykowanej do czyszczenia komory silnika. W tym wszystkim trzeba się jednak zastanowić czy gra jest warta świeczki. Może się okazać, że przekazanie pracy do właściwej firmy będzie nas kosztowało niewiele więcej gotówki, a z pewnością wielokrotnie mniej nerwów.

Jak umyć silnik w warunkach domowych?

  • Wymaga to od nas wcześniejszego przygotowania, zapoznania się z technikaliami pojazdu oraz zakupu odpowiedniej chemii. Ważny jest też wybór bezpiecznego miejsca, które nie spowoduje zanieczyszczenia przyrody i potencjalnego zagrożenia dla innych.

Czym umyć silnik?

  • Są do tego specjalne preparaty do mycia na mokro i sucho. Ta druga opcja jest zalecana dla osób robiących to na własną rękę, gdyż wiąże się z o wiele mniejszym ryzykiem uszkodzenia wrażliwych elementów mechanicznych i elektronicznych.

Czym umyć silnik z oleju?

  • Z pewnością nie pomoże tutaj sama woda czy miękka chemia. Trzeba zaopatrzyć się w dedykowany preparat, który poradzi sobie z tak silnymi zabrudzeniami. Tutaj szczególną uwagę trzeba zwrócić na to, aby przeprowadzić taki proces w miejscu z odpływem. W innym wypadku możemy zanieczyścić podłoże i stworzyć zagrożenie dla innych osób.

Czy mycie silnika na myjni jest dozwolone?

  • Nie ma tutaj reguły. Najpierw należy zapoznać się z regulaminem myjni, z której chcemy s korzystać. Jeżeli zrobimy to pomimo zakazu, może się to wiązać z naliczeniem kary finansowej.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne