Usuwanie naklejek

O gustach się nie dyskutuje. Wiele osób stara się personalizować swoje pojazdy poprzez oklejanie ich rozmaitymi naklejkami. Oprócz waloru estetycznego, niektórzy robią to, aby zareklamować swoje usługi, albo po prostu ukryć uszkodzenia lakieru. To ostatnie działanie stało się niestety na tyle popularne, że niemal każda osoba poszukująca nowego pojazdu, z góry odrzuca auta, na których widnieją wszelakiego rodzaju śmieszne buźki, czy inne zwierzątka i potworki. Z dużo większą wyrozumiałością podchodzi się do naklejek firmowych, jednak sprzedający powinien sam rozważyć ich usunięcie przed sprzedażą, jeśli chce uniknąć później trudnych negocjacji. Gorzej ma się sprawa z autami, których właściciel okrasił karoserię różnego typu sportowymi dodatkami. To wydaje się sugerować iż wóz raczej nie miał lekkiego życia, a w wypadku pewnej znanej niemieckiej marki produkującej samochody z napędem na tył, wskazuje że mógł być bohaterem nocnych sesji upalania na parkingach popularnych supermarketów. Tego typu ozdobniki pojawiają się również na szybach samochodów. Mowa tu zarówno o firmowych naklejkach, jak i o foliach przyciemniających, a także o największej zmorze nowych właścicieli – naklejkach z numerem rejestracyjnym, bądź starych winietach autostradowych. Wobec takiej różnorodności tego typu ozdobników i mniej lub bardziej praktycznych dodatków, zapewne warto przyjrzeć się metodom usuwania naklejek z samochodu.

Przygotowanie do usuwania naklejek z samochodu

Zanim zabierzemy się do pracy warto umyć samochód, gdyż wiele z prezentowanych dalej metod będzie wymagało interakcji z lakierem i lepiej, żeby nie pozostały na nim żadne drobinki piasku ani błota. Nie musimy czekać aż samochód wyschnie, czym niemniej pozostawienie go na słońcu przez jakiś czas z pewnością nieco nagrzeje klej ukryty pod naklejkami i ułatwi nam dalszą pracę.

Usuwanie naklejek z auta przy pomocy myjki parowej

W ostatnim czasie tego typu myjki stały się bardzo popularne. Wszystko za sprawą wysokiej skuteczności w usuwaniu wszelakiego rodzaju zabrudzeń. Okazuje się, że są w stanie poradzić sobie także z naklejkami. Ściąganie naklejek z auta przy ich pomocy nie jest zbyt skomplikowane. Największą trudnością wydaje się być tutaj tylko to, czy mamy takowy sprzęt w posiadaniu, czy też trzeba będzie go wypożyczyć. Potem idzie już z górki. Wystarczy nakierować strumień pary na krawędź naklejki. Następnie palcami odciągamy ją w taki sposób, aby para oddziaływała bezpośrednio na klej. W ten sposób bardzo szybko go podgrzejemy i całość uda się usunąć w kilkadziesiąt sekund. Procedura wygląda dokładnie tak samo dla naklejek na karoserii, jak i na szybach samochodu. Trzeba przyznać, że ta metoda jest bardzo skuteczna i mało inwazyjna dla oczyszczanych powierzchni.

Gumowa tarcza ścierna – usuwanie naklejek dla zaawansowanych

Ta metoda też jest swoistym novum na rynku. Jednak nie jest zalecana dla osób, które nie mają doświadczenia w tego typu pracach. Brak odpowiedniego wyczucia może bowiem poskutkować przypaleniem lakieru, albo szyby. Jak usunąć naklejki z samochodu przy pomocy tarczy? Trzeba nałożyć ja na wiertarkę lub szlifierkę i ustawić obroty na nie większe niż 2000/min. Wówczas możemy rozpocząć ścieranie naklejki poprzez delikatne oddziaływanie na jej powierzchnię, do momentu aż zniknie z lakieru bądź szyby. Tarcze są zaprojektowane w taki sposób, aby nie uszkodzić powłoki lakierniczej. Nie znaczy to jednak, że każdy poradzi sobie świetnie z ich obsługą. Metoda jest skuteczna zarówno w przypadku nalepek umieszczonych na nadwoziu jak i szybach samochodowych.

Nagrzewarka, albo suszarka

W tym momencie przechodzimy do bodaj najpopularniejszej metody usuwania naklejek z szyb samochodu. Jest ona bardzo prosta. Używamy wspomnianej nagrzewarki, albo suszarki, aby podgrzać klej, a następnie próbujemy odkleić naklejkę z szyby. Zabieg powtarzamy dotąd aż uda się zlikwidować całość niepożądanego elementu. Metoda jest bardzo czasochłonna i wymaga cierpliwości oraz skrupulatności. Szczególnie, gdy zajmujemy się naklejką rejestracyjną, która ulokowana jest zazwyczaj w trudno dostępnym miejscu i musimy dołożyć do naszych wysiłków jeszcze trochę gimnastyki. Warto tu pamiętać, aby nazbyt nie podgrzewać szyby, gdyż może nawet pęknąć. Optymalna temperatura nagrzewarki to około 150-160 stopni. Ta metoda nie do końca jest zalecana w wypadku naklejek na karoserii, gdyż istnieje duże ryzyko uszkodzenia lakieru poprzez nadmierne podgrzanie.

Gorąca woda – domowy sposób usuwania naklejek z samochodu

Tutaj nie trzeba się długo rozwodzić. Jest to zapewne bardzo zachowawcza opcja, która nadaje się do usuwania nalepek zarówno z karoserii, jak i szyb samochodu. Po prostu polewamy wodą wybrane miejsce, a następnie próbujemy oderwać naklejkę. Praca jest żmudna, ale bezpieczna.

UWAGA! W wypadku wszystkich przedstawionych powyżej metod, nie poleca się używania ostrych narzędzi do zeskrobywania naklejek. Może to uszkodzić powierzchnię lakieru lub szyby.

Na koniec warto dodać, że usuwanie naklejek z samochodu to złożony proces i wszystkie wspomniane metody to zaledwie pierwszy etap, który nas czeka. Po wszystkim na lakierze i szybach z pewnością pozostaną resztki kleju oraz brudu, które trzeba będzie usunąć. Do tego wystarczy już zwykła chemia do pielęgnacji samochodu, ewentualnie na najbardziej oporne zabrudzenia możemy zastosować benzynę ekstrakcyjna albo rozpuszczalnik, ale nie ten uniwersalny a przeznaczony właśnie do likwidacji podobnych zabrudzeń.

Po doczyszczeniu lakieru i szyb z pewnością zauważymy, że są widoczne przejścia pomiędzy lakierem, który był ukryty pod naklejką, a tym “starym”. Żeby je zlikwidować będzie potrzebna polerka. Jeśli mamy szczęście, zwykłe polerowanie załatwi sprawę. W innym wypadku trzeba będzie użyć pasty lekko ściernej, a potem nawoskować samochód. Jeżeli nie umiemy samodzielnie przeprowadzić takiego zabiegu, powinniśmy zwrócić się o pomoc do specjalistów.

Jak usunąć naklejki z szyby samochodu?

  • Aby to zrobić wystarczy podgrzać powierzchnie przy pomocy nagrzewarki, suszarki albo wody, a potem powoli usuwać naklejkę, aż do skutku. Można tez użyć myjki parowej. W ostateczności można udać się do każdego serwisu samochodowego, podobne usługi nie są drogie.

Jak usunąć naklejki z samochodu?

  • Metod jest kilka, ale oprócz myjki parowej i użycia gorącej wody, wszystkie wymagają nieco doświadczenia w tego typu pracach. W innym wypadku może się to skończyć uszkodzeniem lakieru, które z pewnością będzie kosztowniejsze niż usuniecie naklejek przez profesjonalistów.

Preparat do usuwania naklejek z szyby samochodu, czego użyć?

  • Samo usunięcie naklejki będzie wymagało od nas ingerencji mechanicznej. Można oczywiście sięgnąć po różnego rodzaju środki do rozmiękczania kleju, jednak będą one o wiele skuteczniejsze wobec pozostałości po naklejce. Jeżeli nie dysponujemy tego typu środkami, wystarczy zwykła chemia gospodarcza i nieco cierpliwości.

Ile kosztuje usuwanie naklejek z karoserii samochodu?

  • Większość firm nie podaje dokładnego cennika, jest to bowiem zależne od ilości naklejek oraz ich powierzchni. Trzeba więc skontaktować się z wybranym przedsiębiorstwem i ustalić indywidualne warunki usługi.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne