Jedną z rzeczy, z którymi mamy codziennie najczęściej do czynienia jest bez wątpienia samochód. Niezależnie od tego czy jesteśmy posiadaczami takowego, czy też spotykamy je tylko na ulicach miejscowości, w których żyjemy. Samochody służą nam do docierania do miejsca pracy, transportowania różnych rzeczy, ale także wykorzystujemy je jako auta służbowe bądź taksówki. Jeszcze inni taktują swoje wozy jako hobby bądź sposób spędzania wolnego czasu. Trudno dziś wyobrazić sobie życie bez naszych towarzyszy na czterech kołach.
W ciągu ostatnich dwudziestu lat poziom zmotoryzowania naszego kraju znacznie wzrósł i obecnie na każde gospodarstwo domowe przypada co najmniej jeden samochód, a niejednokrotnie dwa lub więcej. Zapewne większość z nas rozpoznaje samochody swoich sąsiadów, kolegów z pracy oraz członków rodziny. Możemy więc śmiało stwierdzić, że samochody są niejako wizytówką właścicieli. Czasami nie musimy widzieć kierowcy, aby wiedzieć kto porusza się w pojeździe, który zobaczyliśmy. Wobec tego należałoby się zastanowić nad tym jak prezentują się te nasze wizytówki? Zapewne nikt z nas nie chciałby dawać komuś wyblakłej bądź poplamionej kawą karteczki z napisanym odręcznie numerem telefonu, prawda? Wobec tego należy zastanowić się nad tym jak w odpowiedni sposób zadbać o nasz samochód, aby zawsze prezentował się dobrze i przedstawiał również nas w dobrym świetle, jako ludzi dbających o swoje mienie. Z pewnością już samo umycie wystarcza, aby nieco poprawić odbiór pojazdu przez innych uczestników ruchu, jednak zawsze można pokusić się o to, aby skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zafundują naszym brzydkim kaczątkom transformację we wspaniałe łabędzie. Możemy też sami podjąć się tego zadania!
Woskowanie auta
Z pewnością tego typu zabieg sprawi, że nawet starsze i nieco zmęczone samochody zaświecą nowym blaskiem i przypomną swoim właścicielom lata swej świetności. Wielu posiadaczy samochodów błędnie uważa, że zabieg ten jest tożsamy z polerowaniem przy użyciu pasty polerskiej. Niejednokrotnie używają jej zbyt często, co ma bardzo destrukcyjny wpływ na kondycję lakieru samochodowego, gdyż wspomniana pasta ma właściwości ścierne. Tymczasem woskowanie lakieru ma na celu wyłącznie nadanie mu nowego blasku oraz stworzenie warstwy ochronnej, która chroni go przed czynnikami zewnętrznymi. Specjaliści zalecają, aby zabieg stosować od dwóch do czterech razy w roku, wówczas uzyskany efekt będzie ciągle się utrzymywał, a lakier samochodu będzie się dobrze prezentował. Woskowanie samochodu wymaga od właściciela pewnej wiedzy co do tego jak ową czynność właściwie przeprowadzić. Przede wszystkim chodzi tu o znajomość właściwej techniki, dokładność oraz dobór odpowiednich preparatów.
Jak przygotować auto do woskowania?
Oczywistym wymogiem jest tutaj wcześniejsze, bardzo dokładne umycie samochodu. Zanim sami zabierzemy się za woskowanie, należy zapoznać się z kilkoma kwestiami. Przede wszystkim istotny jest wiek naszego samochodu. Starsze pojazdy będą wymagały nieco innych preparatów niż te nowe. Mianowicie chodzi tu o wybór wosku. Występuje on w postaci mleczka, olejku oraz pasty. Dwa pierwsze rodzaje stosujemy do samochodów nowszych, które zazwyczaj nie wymagają aż tyle troski co starsze auta. Dla nich zdecydowanie najlepszą opcją jest wosk w formie pasty, nakładany na sucho. Olejek i mleczko mogą być stosowane na mokro, co jest zdecydowanie szybszą metodą i wymaga o wiele mniej pracy niż nakładanie pasty. W wypadku tej ostatniej istotne jest również to, aby zabieg rozpocząć, gdy karoseria jest już zupełnie sucha. Warto też najpierw dokładnie ją zbadać i skrupulatnie usunąć drobne zabrudzenia, które pozostały po umyciu. Warto też wyposażyć się w gumowe rękawiczki i gąbkę, jeżeli takowa nie została dołączona do zakupionego zestawu. Odnośnie zestawów i i preparatów, które zakupiliśmy, to zawsze najpierw należy zapoznać się z wytycznymi producenta, aby uniknąć rozczarowania i niepotrzebnych nerwów. Ostatnim elementem przygotowań jest wybór odpowiedniego dnia. Oczywiście nie chodzi tu o to, że w czwartki auta woskuje się lepiej, a w poniedziałki nie (bo nikt nie lunie poniedziałków). Chodzi raczej o przeprowadzenie całej czynności w odpowiednich warunkach. Jeżeli mamy do dyspozycji garaż bądź parking podziemny to problem znika. Jeśli jednak chcemy woskować samochód na zewnątrz, należy starać się, aby tego nie robić na słońcu, gdyż większość producentów odradza stosowanie tego typu preparatów na rozgrzanym lakierze.
Woskowanie lakieru, co i jak?
Zakładamy, że nasz samochód jest już umyty i oczyszczony z wszelakiego brudu. Zanim rozpoczniemy woskowanie auta możemy dla pewności przetrzeć newralgiczne punkty za pomocą ściereczek z mikrofibry, które nie pozostawią na lakierze kłaczków ani pyłków. Chodzi tu zwłaszcza o łączenia pomiędzy poszczególnymi częściami karoserii oraz wszelkie szczeliny, w których może być jeszcze resztka wody. Dobrym pomysłem będzie otwarcie wlewu paliwa i osuszenie go w taki sposób. Podobnie można zrobić z drzwiami. Teraz można nałożyć odpowiednią ilość preparatu na gąbkę i rozpocząć równomierne nakładanie go na lakier. Powinniśmy starać się nałożyć go mniej więcej tyle samo w każdym miejscu. Gdy już się z tym uporamy, samochód zostawiamy na kilka minut, aż na powierzchni utworzy się charakterystyczna mgiełka. To znak, że można przystąpić do polerowania wosku. Powierzchnię lakieru przecieramy za pomocą ściereczek z mikrofibry do momentu aż stanie się gładka i błyszcząca. Oczywiście możemy użyć mechanicznej szczotki jeżeli posiadamy takową w naszym asortymencie, bądź zdecydować się na wypożyczenie takiego sprzętu. Warto jednak być z tym ostrożnym, bo obsługa takich narzędzi wymaga nieco wprawy. Czym niemniej woskowanie samochodu przy użyciu polerki z pewnością znacznie przyśpieszy cały proces.
O czym jeszcze pamiętać przy woskowaniu auta?
- Woskowanie rozpoczynamy od miejsc niedostępnych dla promieni słonecznych – będą schnąć nieco dłużej.
- Operacja musi być przeprowadzona z wyczuciem – nie chcemy prosto z zabiegu pojechać do lakiernika.
- Karoserię polerujemy zawsze z góry na dół – dzięki temu drobinki ścieranego wosku nie osiadają na oczyszczonych już powierzchniach.
- Do usunięcia wspomnianych drobinek można użyć ręcznika.
- Woskowanie przeprowadzone przez właściciela jest nie tylko źródłem wewnętrznej satysfakcji, ale także gwartantem solidnie i dokładnie wykonanej pracy.
Jak przygotować samochód do woskowania?
- Należy go dokładnie umyć, osuszyć. Następnie trzeba dobrać odpowiednie środki i zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi sposobu ich używania.
Woskowanie lakieru, samodzielnie czy car detailer?
- Proces woskowani nie jest co prawda skomplikowany, ale żmudny i czasochłonny. Dobrze wykonany daje dużo satysfakcji, jednak jeżeli coś pójdzie nie tak efekt może nie odzwierciedlać ogromu włożonej w to pracy., jednak jeśli nie czujemy się na siłach, lepiej powierzyć auto profesjonalistom.
Ile kosztuje woskowanie samochodu?
- Jeżeli przeprowadzamy je sami to ponosimy koszt materiałów potrzebnych do zabiegu (w zależności od wybranych produktów jest to kwota od 80 do 200 złotych), ale te wystarczą na klika razy. Specjaliści życzą sobie za podobny zabieg od około 100 do 300 złotych. Wszystko zależy od zakresu usługi oraz środków stosowanych przez firmę.
Czy można woskować auto polerką?
- Oczywiście. To znacznie przyśpiesza proces woskowania, jednak wymaga doświadczenia bez którego nasz samochód skończy w warsztacie lakierniczym.