Przestrzenie codziennego użytku mają to do siebie, że niezwykle łatwo gromadzą się w nich różne zanieczyszczenia i mikroorganizmy. Jedną z takich przestrzeni jest wnętrze samochodu – choć cechuje się nieco inną specyfiką niż na przykład łazienka. W wozie wcale nie musi przebywać zbyt wiele osób, ani nie musi to trwać długo. Wystarczy, że każdego dnia kierowca przenosi na podeszwach swoich butów, na dłoniach i ubraniu różnego rodzaju zanieczyszczenia.
Rozwój mikroorganizmów następuje błyskawicznie. Szczególnie, gdy warunki są sprzyjające. Wewnątrz auta z kolei nie jest trudno o wilgoć czy wysoką temperaturę. Z kolei gąbka, z której wykonane są siedziska, stanowi doskonałą przestrzeń rozwoju dla różnego rodzaju drobnoustrojów. Są również wirusy, które mogą trwać w uśpieniu nawet bardzo długo, po to aby zaatakować członka rodziny czy znajomego w najmniej oczekiwanym momencie. Warto zabezpieczyć się przed takim obrotem spraw. W przeciwnym wypadku możemy nabawić się naprawdę nieciekawych dolegliwości chorobowych, które będą w stanie nas skutecznie unieruchomić nawet na kilka tygodni. W dzisiejszych czasach raczej nikt nie ma na to czasu – dużo lepiej jest się więc zabezpieczyć. Pozwala na to zabieg dezynfekujący, jakim jest ozonowanie samochodu.
Ozonowanie samochodu – czym jest i jak się je wykonuje?
Ozonowanie wnętrza wozu jest specjalistycznym zabiegiem dezynfekcji, którego celem jest usunięcie z danej przestrzeni wszelkich mikroorganizmów, które mogłyby zagrozić człowiekowi. Cechuje się nadzwyczajną wręcz skutecznością i marginalną szkodliwością dla człowieka. Aby uniknąć negatywnych konsekwencji wystarczy przez kilka sekund wywietrzyć wnętrze pojazdu, co robimy mimochodem podczas wsiadania.
Samo ozonowanie samochodu polega na wprowadzeniu do danej przestrzeni – w tym przypadku wnętrza auta (choć może to też być na przykład pomieszczenie w biurze czy domu) – ozonu o wysokim stężeniu. Ten pierwiastek chemiczny wykazuje bowiem bardzo silne właściwości antyseptyczne, dzięki czemu jest w stanie skutecznie uporać się z wszelkimi mikroorganizmami, takimi jak bakterie, wirusy, drobnoustroje, pleśnie czy grzyby.
Ozonowanie samochodu jest więc doskonałym sposobem na zabezpieczenie wnętrza swojego auta przed wpływem szkodliwych czynników. Szczególnie istotne może okazać się dla rodziców, alergików i osób o obniżonej odporności.
Dlaczego warto okresowo przeprowadzić ozonowanie auta?
Pozytywnych skutków, jakie niesie ze sobą ozonowanie auta jest całe mnóstwo. Na pierwszym miejscu należy jednak postawić bezpieczeństwo. Zasadniczo trudno jest bowiem zasugerować jakikolwiek inny równie skuteczny sposób na dezynfekcję wozu niż ozonowanie wnętrza. A przynajmniej nie taki, który byłby całkowicie bezpieczny dla człowieka. Właśnie z tego powodu ozonowanie auta jest tak interesującym i korzystnym zabiegiem – szczególnie dla osób, które są wyjątkowo narażone na działanie mikroorganizmów.
Oprócz kwestii bezpieczeństwa, pojawia się również komfort. Ozonowanie auta jest bowiem w stanie skutecznie usunąć wszelkie nieprzyjemne zapachy z wnętrza auta – nawet te, które zdążyły wniknąć już głęboko w siedziska. Jest to oczywiście dym papierosowy, ale też różnego rodzaju substancje organiczne, które przypadkiem znalazły się na tapicerce, wycieraczkach czy w innym miejscu.
Jak często należy wykonywać ozonowanie wnętrza samochodu?
Zasadniczo ciężko jest określić, jak ciężko należy przeprowadzać ozonowanie samochodu. Przy założeniu, że używamy go w sposób umiarkowany, optymalnym odstępem czasowym będą 3-4 miesiące. Wszystko jednak zależy od wielu skomplikowanych czynników, jak chociażby przeznaczenie pojazdu. Przykładowo, osoby pracujące jako kierowcy taksówek powinni wykonywać ozonowanie wnętrza samochodu zdecydowanie częściej, nawet raz w miesiącu. Podobnie ludzie, którzy jeżdżą na spacery za miasto ze swoimi zwierzakami. Palacze – jeśli nie lubią, gdy w wozie śmierdzi dymem – również powinni się na ów zabieg decydować, i to nawet jeszcze częściej niż ich poprzednicy.
Ostatecznie więc warto zastanowić się, w jakim zakresie i w jaki sposób eksploatujemy swoje auto. Właśnie na tej podstawie powinniśmy oszacować, jak często powinniśmy wykonywać ozonowanie auta. Warto pamiętać też o tym, że nie ma żadnej górnej granicy jeśli chodzi o częstotliwość zabiegu. Nawet codzienne ozonowanie nie powinno prowadzić do żadnych negatywnych konsekwencji zdrowotnych.
Ozonowanie wnętrza pojazdu – cena, od czego zależy?
Jeśli chodzi o ozonowanie wnętrza samochodu, cena może być bardzo zróżnicowana. Ma na nią wpływ całe mnóstwo czynników, które należy wziąć pod uwagę. Najważniejszym jest to, czy przeprowadzamy jedynie powierzchowne ozonowanie wnętrza, czy też zależy nam na jak najgłębszym wniknięciu w strukturę siedzisk. Na bardziej dogłębne ozonowanie auta powinniśmy się wybierać co jakieś 4 miesiące – to powierzchowne możemy przeprowadzać rzadziej.
Średnio, za ozonowanie wnętrza pojazdu cena wynosi kilkadziesiąt złotych. Jednak im dokładniej będziemy chcieli przeprowadzić ów zabieg, tym koszta będą większe. W przypadku profesjonalnych firm, które zajmują się kompleksową dezynfekcją ów cena może sięgać nawet kilkuset złotych. Efekt jest jednak zdecydowanie wart wydatku i zachodu. Będziemy mogli spokojnie korzystać z pojazdu i nie martwić się, że przez przypadek złapiemy jakąś chorobę czy narazimy się na inne dolegliwości zdrowotne.
Gdy przeprowadzone zostaje ozonowanie samochodu przez jakiś czas unosi się w nim specyficzny zapach. Jeśli jednak przewietrzymy go kilkukrotnie – powinien bardzo szybko zniknąć.
Czy ozonowanie samochodu pozwoli pozbyć się nieprzyjemnej woni papierosów?
Jak najbardziej! Ozonowanie jest na tyle wnikliwym i kompleksowym zabiegiem, że z powodzeniem może usunąć mikrocząsteczki dymu papierosowego, które wniknęły w strukturę tapicerki i foteli. Podobnie jest z innymi zapachami.
Czy ozonowanie wnętrza samochodu może wywrzeć negatywny wpływ na zdrowie?
Absolutnie nie! Ozonowanie jest jednym z najskuteczniejszych, a jednocześnie najbezpieczniejszych sposobów na dezynfekcję wnętrza auta i pozbycie się nieprzyjemnych woni. Przez jakiś czas możemy jedynie czuć specyficzny zapach ozonu.
Jak często należy przeprowadzać ozonowanie wnętrza auta?
To zależy – przede wszystkim od stopnia i rodzaju eksploatacji. Jeśli np. często wozimy ze sobą swojego psa, powinniśmy przeprowadzać ozonowanie wozu co jakieś 1-2 miesiące, aby w środku nie unosiła się nieprzyjemna woń.
Ile kosztuje jednorazowy zabieg ozonowania samochodu?
Całościowy koszt ozonowania pojazdu zależy przede wszystkim od dokładności zabiegu. Tę ustalamy wcześniej z profesjonalną firmą. Jeśli zależy nam na całkowitej sterylności wnętrza auta, zapłacimy prawdopodobnie około kilkuset złotych.
Czy ozonowanie zawsze przynosi oczekiwane skutki?
Jak najbardziej – o ile cały proces został przeprowadzony zgodnie z odpowiednią techniką i standardami. Ze względu na nie nie zaleca się przeprowadzania go na własną rękę. Zwłaszcza, jeśli zależy nam na skutecznym usunięciu groźnych mikroorganizmów.